07.01.2011

Gołębie Skały/ Pigeons' Rocks (Raouché): Na nóżkach przez Bejrut/ Through (True) Beirut

Pierwszą wycieczkę samochodową po Bejrucie należy zaliczyć do udanych. Otóż Moi Drodzy postanowiliśmy odwiedzić Gołębie Skały (znane również, jako Pigeons’ Rock lub Raouché) znajdujące się u wybrzeża Bejrutu.
First trip around Beirut I do consider as successful. Well, my Dear, we decided to visit Pigeons' Rocks (known also as Raouché) which are located off the coast of Beirut.

Niektórzy badacze uważają, że słowo ‘raouché’ pochodzi od aramejskiego słowa ‘rosh’, które znaczy głowa, inni natomiast, że jest to słowo zaczerpnięte z języka francuskiego (‘roche’) rocher = skała.

Dzielnica Bejrutu, w której obszarze znajdują się skały nosi nazwę Raouché – charakteryzuje się ogromnymi wieżowcami (zarówno mieszkalnymi blokami, jak również nowoczesnymi hotelami), dziesiątkami restauracji, pubów (raczej ekskluzywnymi, czyli drogimi) oraz deptakiem (nazwanym Corniche), który turyści wykorzystują do spacerowania wzdłuż brzegu, a mieszkańcy do uprawiania joggingu i spacerów z czteronożnymi pupilami. Gołębie Skały są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bejrutu. Wyłaniające się z morze dwie skały wzbudzają zachwyt i są jednym z miejsc, które każdy Libańczyk wskaże bez zawahania.

Some scientist think that the word ‘raouché’ comes from aramaic 'rosh', which means head. Others think that this word was taken from french 'rocher' = a rock.

District of Beirut where these rocks are located is called Raouché. This district is full of huge tower buildings (either residential or commercial like hotels), restaurants, pubs (rather exclusive, meaning expensive), and a promenade (known as Corniche). Tourists walk there to enjoy the view, citizens use for jogging and walking their favourite pets. Pigeones' Rocks are one of the most recognizable symbol of Beirut. Two rocks rising from the sea arouse lightness, and Raouché is one of places that every Lebanese would show You without hesitation.


Gołębie Skały w Bejrucie/Pigeons' Rocks (Raouché) in Beirut7 komentarzy:

 1. Skały prezentują się znakomicie i to o każdej porze dnia. Samolot - to ten od zrzucania róż? A wycieczka w końcu była na nóżkach czy samochodem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wycieczka byla samochodem :) skaly faktycznie ciekawe, ale co interesujace wszytskie zdjecia zostaly zrobione tego samego dnia w przeciagu 15-20 minut. Roznica polega na tym, ze pierwsze zrobione sa z ustawieniami automatycznymi aparatu a kolejne z ustawieniami recznymi. Raz jeszcze dziekuje za aparat przydaje sie i to bardzo :) Calujemy

  OdpowiedzUsuń
 3. To-powinno-być-"autkiem-przez-Bejrut"! Dobry-użytek-robisz-z-aparatu! Tak-trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
 4. BisonPL1/21/2011

  Ładnie tam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A wspina się ktoś na nie, czy są rzeczywiście tylko dla gołębi - jak nazwa wskazuje? Wiecie coś o tym?
  Mają tam gniazda - znaczy gołębie, czy też traktują je jak Mickiewicza na rynku w Krakowie??????? :)
  Niezależnie od urody miejsca - niezaprzeczalnej, co widać na zdjęciach, to jeśli jest to gołębi kibelek, to smród musi być nieziemski!
  Chyba, że w czasie burzy woda to wszystko wymywa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Teren jest zamkniety i zrobiony jest balkon widokowy, wiec mysle ze malo kto sie tam wspina. Dodatkowo fale rozbijaja sie tam z ogromna sila. Zarowno o skaly, jak tez o brzeg. Wiec mysle, ze to wyzwanie dla kogos, kto lubi adrenaline i ekstremalne sporty :)

  Ja poki co wole ogladac z daleka :D

  Golebie dla Libanczykow sa jak papugi dla Polaka (nawet w zoo je pokazuja). Szukalam informacji dlaczego nazywaja je golebimi, ale niestety nic nie znalazlam. Libanczycy uzywaja 'Raouché' - czyli skala. Tam golebi nie widzialam - jedyne, jakie widuje to te trzymane w klatkach na dachach domow w naszej okolicy :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. A propos "gołąbki" - co to nie lecą same do gąbki - takie jest u nas powiedzenie - pochodzenia nie znam!
  Nie wiem czy w Libanie też, ale w Egipcie podają pyszne, faszerowane trochę jak nasze tylko, że w prawdziwych gołębich kadłubkach
  i jest to uczta dla podniebienia. Pogadajcie z hodowcami!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...