05.11.2011

Po Wojnie/ After War: Na nóżkach przez Bejrut/ Through (true) Beirut

Niedawno na Facebooku znajomy z Warszawy udostępnił ciekawy link (ze strony Warszawa Nieznana). Zdjęcia wykonane przez Henrego N. Cobba zaparły dech w piersi.
Few weeks ago I saw curious link on my Polish friend Facebook wall. Photos, which were taken by Henry N. Cobb are really amazing.

Wspomniany fotograf wraz z grupą innych amerykańskich fotografów, architektów i projektantów przyleciał do Warszawy, gdzie wykonał zdjęcia podczas jej odbudowy po II Wojnie Światowej, w 1947 roku.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Bejrut w niektórych miejscach w 2011 roku wygląda, jak Warszawa 1947. Wojna wszędzie wygląda tak samo. Tysiące straconych (często zapomnianych) istnień, jak również kolejne mijające po wojnie lata, które zapełniają pustkę i tą wewnętrzną i tą materialną. Liban ostatni raz bombardowany był 2006 roku, jednakże znamiona wojny domowej w latach 70-tych nadal są tutaj widoczne. Poniszczone budynki, drogi. Dziury po kulach w ścinach to najnormalniejszy widok w Bejrucie oczywiście poza odrestaurowanym Downtown - Śródmieściem).
Z resztą oceńcie sami. Za każdym razem kiedy uda mi się sfotografować Bejrut w tym klimacie będę dorzucać tu zdjęcia, o czym dam Wam znać w Aktualnościach/ News.
Photographer with the group of other Americans: photographers, architects and designers arrived to Warsaw, where during reconstruction after World War II in 1947 they took some photos.

I can not get rid of impression, that Beirut in 2011 (in some places) looks like Warsaw in 1947.  War everywhere looks the same. Thousands of lost (often forgot) beings… years after war when people try to fill the empty space in their souls, as well as the material things around them. Lebanon last time was bombed in 2006, however, you can see all signs of war here till nowadays. Destroyed buildings, roads and holes after bullets in walls are present in Beirut (of course not in the Downtown where everything is renewed already).

Let's evaluate it. Every time, when I take a photo (similar to those below from Beirut), I will add it here, and of course inform you about it in Aktualności/ News’ post.


Warszawa 1947 rok/ Warsaw 1947
Zdjęcia/ Photos - Henry N. Cobb

Bejrut, 2011 rok/ Beirut 2011

Cat.e

4 komentarze:

 1. Rzeczywiście, niesamowite zdjęcia. Teraz gdy Warszawa jest odbudowana, aż trudno uwierzyć w taki ogrom zniszczenia. Dobrze, że są takie dokumenty dla zachowania w pamięci i przypominania.
  Wierzę, że w Bejrucie też kiedyś, wszędzie będzie pięknie, a Ty Kasiu będziesz miała coraz mniej tego typu obiektów do fotografowania;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zniszczenia po wojnie niestety wszędzie wyglądają tak samo, więc mam nadzieję, że Bejrut (Liban) też kiedyś będzie odnowiony, jak nasza Warszawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! Młodzi fotografowie!
  Widzieliście gdzieś taką Warszawę? Nawet podręczniki historii są uboższe.
  Czemu brak odzewu, aż tak brak empatii młodym ludziom, czy też, tak są zajęci zarabianiem pieniędzy?!
  Dobra! Warszawa to historia - nie wszyscy lubią, ale Bejrut pokancerowany kulami różnego kalibru, to czasy współczesne!
  Mnie się "serce kraje", jak patrzę na te podziurawione ściany! Przecież tam żyli LUDZIE i to był XX wiek!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Smutne, ale prawdziwę. Młodzi ludzie przynajmniej w POlsce wojny nie znają, więc być może i temat mniej interesujący. Tak czy inaczej miło, że zarówno Warszawa została odbudowana po spustoszeniu i jak napisałam powyżej prędzej, czy później i Bejrut wróći do świetlności sprzed lat (na to liczę) :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...