10.12.2011

Jeita Grotto: Podróże małe i duże/ Little Big Journeys

Jeita to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie miałam okazję widzieć w życiu. Przepiękne malownicze groty znajdujące się w Libanie zachwycą każdego.

W 1836 roku amerykański misjonarz William Thomson odkrył jedną z grot (dolną), w 1958 Libański speleolodzy odkryli górną grotę, w której znajdują się największe na świecie stalaktyty.
Jeita Grotto is one of the most amazing place which I ever seen. Lebanese beautiful grottos fascinate everyone.

In 1836, American missionary William Thomson discovered lower grotto. In 1958, Lebanese speleologists discovered the upper grotto. The upper galleries house the world's largest stalactite.


 

Groty Jeita znajdują się w środkowej części zachodnich gór Libanu. Dokładniej znajdują się w dolinie Nahr al-Kalb, w odległości 5 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego i w odległości 18 km od północnej części Bejrutu.
The Jeita cave is situated at the center of the western flanks of the Lebanon Mountains, more specifically in the Nahr al-Kalb valley. It's located 5 kilometers east of the Mediterranean coastline and 18 kilometers north of Beirut.Informacje:

Groty Jeita otwarte są od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17. Ceny biletów: dla dziecka poniżej 4 lat wstęp jest bezpłatny, dla dzieci w wieku 4-12 – 7$, czyli 24 zł, dla pozostałych 12$, czyli 41 zł (pamiętajcie, że ceny się zmieniają w zależności od kursu :D) W cenę wliczona jest kolejka linowa, pociąg, zwiedzanie obu grot.

Atrakcje

W tym miejscu szczególną uwagę przywiązuje się do miłego spędzania czasu I radości z pobytu tam. Dlatego poza atrakcjami związanymi z samym zwiedzaniem na terenie należącym do Jeita Grotto znajduje się również park linowy, mini zoo, ogrody z wieloma rzeźbami.
Information:

Jeita Grottos are opened from Tuesday to Sunday, between 9 a.m and 5 p.m. Ticket: under 4 for free, 4-12 – 7$, and others 12$.Price includes: slide show, cable car, upper grotto, lower grotto and train.

Attractions


Jeita grotto contains a lot of touristic attractions that fill the visitor’s time with enjoyment and happiness. The attractions include ropeways, train, miniature zoo (prezentują tam małpki ale również gołębie :D), gardens and many sculptures.
Górna Grota

Odwiedzający przebywają pieszo trasę 750 metrów, podczas której podziwiać mogą kamienne formy, takie jak kolumny, draperie, grzyby, czy kurtyny.
Upper Grotto

In the Upper Grotto visitor will have a walking tour and be staggered at the view of extraordinary stone forms of curtains, columns, draperies and mushrooms at a distance of some 750m explored for 2200m.

Dolna Grota

W niej turyści odbywają krótki, ale niesamowity rejs łódkami na długości 400m, podczas którego oglądać mogą wnętrze jaskini, która ukształtowała się przez tysiące lat w wyniku działań naturalnych i atmosferycznych.
Lower Grotto

In the Lower Grotto visitor can take a short dreamy cruise in a rowboat at a distance of some 400m explored for almost 7800m and marvel at the majestic forms of otherworldly concretions.

Sklep z pamiątkami i restauracja

To ostatni punkt programu. W sklepie można nabyć tradycyjne libańskie wyroby, natomiast w restauracji nacieszyć się przysmakami kuchni libańskiej.
Traditional Shops and Restaurant
Jeita Grotto contains four souvenir shops filled with traditional and oriental items and gifts, as well as the restaurant where you can eat specialty from Lebanese cousin.
Wszystkie zdjęcia zostały zapożyczone :D z oficjanej strony Jeita Grotto: http://www.jeitagrotto.com/
All photos from official website of Jeita Grotto: http://www.jeitagrotto.com/

Pozdrawiam
Best Regards

Cat.e

4 komentarze:

 1. Bajecznie! I tak blisko Bejrutu. A ta kolejka linowa jest obowiązkowa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejka nieobowiązkowa. Pod groty można dojechać również taką czerwoną ciuchcią, co tam powyżej na obrazku, ale spacerkiem :D Samochody z tego, co pamiętam zatrzymują się wcześniej na parkingu. Tak więc bez obaw damy radę z kolejką linową, czy też raczej bez niej :D

  OdpowiedzUsuń
 3. No to super! Jak wiecie, na nogach mogę daleko i wysoko, byle nie w biegu! Jeśli można własnym tempem, byle do celu, to czuję, że groty są moje!!!
  Mam nadzieję, że poczekacie na mnie aż dojdę:)?
  A może pójdziemy razem?
  Już się cieszę:)
  Dziękuję za cudowne zdjęcia, choć nie własnoręczne (bo zakaz fotografowania)! Łeee!
  Mój aparat umrze z ogłupienia i bezczynności, ale i tak już przebieram nogami gotowa na tą wspaniałą wyprawę!
  Wiem, wiem, jeszcze trochę musi się ocieplić, ale dam radę, w końcu czekanie to moja specjalność.
  Moja radość nie ma granic.
  Co jeszcze macie w zanadrzu z takich niezwykłości?
  Jeszcze raz wielkie dzięki za ucztę dla oczu:)
  Czekam na Was już okropnie tęskniąco. Całuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykłości jest niemało :) Czekamy na wizytę i kolejne dni zwiedzania i eksplorowania Libanu z naszą M. Pozdrawiamy i już do zobaczenia nie długo :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...