07.12.2011

Syryjska blogerka aresztowana/ Syrian Blogger Arrested: Aktualności/ NewsSmutne informacje dochodzą do nas z Syrii, co jakiś czas. Tym razem sprawa dotyczy wolności słowa, której jesteśmy jak największymi zwolennikami. Sprawa nas dotknęła bardziej, ponieważ dotyczy aresztowania syryjskiej blogerki.
Really sad information came today to us form Syria. One of the Syrian blogger was arrested. The case is interesting for us because the reason of her arrest (freedom of speech).


Pomóż w uwolnieniu blogerki i podpisz się pod petycją! (strona w języku angielskim)
Kliknij w poniższy link (podaj imię, e-mail i numer telefonu)

Add your voice now to the call to free Razan!
Click on link below (give your name, e-mail and phone number)

Artykuł ze strony www.globalvoicesonline.org


Władze Syrii aresztowały dziś na syryjsko-jordańskiej granicy blogerkę Razan Ghazzawi. Ghazzawi była w drodze do Amman, by wziąć udział w warsztatach na temat wolności prasy z świecie arabskim. Jej aresztowanie wywołało falę krytyki i złości ze strony blogerów i aktywistów na całym świecie, którzy wzywają do jej natychmiastowego uwolnienia.

Ghazzawi to urodzona w Stanach Zjednoczonych syryjska blogerka [ang., jak i wszystkie pozostałe] i zapalona zwolenniczka Twittera, która udzielała się zarówno w Global Voices Online, jak i Global Voices Advocacy. Jest także jedną z nielicznych blogerek w Syrii, która pisze pod swoim prawdziwym imieniem, walcząc o prawa blogerów i aktywistów aresztowanych przez ów reżim, a także o prawa dla gejów i mniejszości.

W swoim ostatnim poście, z 1 grudnia, cieszy się w uwolnienia syryjskiego blogera Hussein Ghrer, który przetrzymywany był przez syryjskie władze przez 37 dni. W poście pisze:

    Hussein dziś wieczerem wróci do domu, będzie trzymał w ramionach żonę i nigdy już nie opuści swoich dwóch ukochanych synów. Wszystko będzie dobrze, a to wszystko już bardzo niedługo się skończy.

Zmysł ironii nie opuścił netizenów, którzy po jej aresztowaniu podnieśli alarm na platformach społecznościowych.

Syryjka Razan Saffour tweetuje:

    @RazanSpeaks: Razan Ghazzawi szerzyła informacje na temat aresztownaych, pisała o nich i wspierała ich. Teraz stała się jedną z nich. #FreeRazan #Syria

i dodaje:

    @RazanSpeaks: Nasze myśli i serca są w tobą @RedRazan. To jedna z najodważniejszych osób, które miałam okazję poznać na twitterze. #FreeRazan #Syria

Inna Syryjka Sasa zauważa:

    @syrianews: Teraz niemal każdy tweet na mojej timeline zawiera #FreeRazan. Słyszysz nas syryjska policjo? #FREERAZAN

Kolega z  Global Voices Syryjczyk Anas Qtiesh przypomina sobie:

    @anasqtiesh: Razan przedstawiła mnie wspaniałemu zespołowi @globalvoices i to za jej sprawą dołączyłem jako autor i tłumacz. #FreeRazan

Syryjczyk Shakeen Al Jabri rozładowuje swój gniew na Lidze Arabskiej:

    @LeShaque: Hej Arabska Ligo. Jak tam twoja nierozważna strategia się sprawdza? Nadal wierzycie, że Bashar da się zreformować? #Syria #FreeRazan

Chanad Bahraini lamentuje:

    @chanadbh: @RedRazan, @alaa i @abdulemam wszyscy byli na pierwszym Spotkaniu Arabskich Blogerów w Libanie w 2008 roku. Dziś są w więzieniu albo w ukryciu. #FreeRazan

Weteran egipskiej blogosfery Alaa Abdel Fattah jest przetrzymywany w Egipcie pod sfabrykowanymi zarzutami, a bahrajński bloger Ali Abdulemam przebywa w ukryciu w Bahrajnie, gdzie także stawia się mu zarzuty w związku z jego aktywizmem i blogowaniem. Obaj są pionierskimi blogerami w swoich krajach.

W międzyczasie, zaufani przyjaciele zarządzają kontami Razan na Twitterze i Gmail'u oraz jej blogiem. Także jej profil na Facebooku został zdeaktywowany przez przyjaciół.

Jeden z ostatnich tweetów z jej konta donosi:

    @RedRazan: Razan nie zarządza już swoim kontem na Twitterze, robimy to my, jej przyjaciele i wspierający!#FreeRazan

Więcej informacji na temat aresztowania Ghazzawi, znajdziecie pod hashtagiem #FreeRazan na Twitterze. Powstała też strona na Facebooku nawołująca do jej uwolnienia [ar].

Napisane przez Amira Al Hussaini · Tłumaczone przez Katarzyna Odrozek

Blog Razan Ghazzawi: http://razanghazzawi.com/
Article from www.globalvoicesonline.org

Syrian authorities have arrested blogger Razan Ghazzawi on the Syrian-Jordanian border today. Ghazzawi was on her way to Amman to attend a workshop on press freedom in the Arab world when she was arrested. Her arrest has drawn criticism and anger from bloggers and activists around the world, who called for her immediate release.

Ghazzawi is a US-born Syrian blogger and avid Twitter user, who has contributed to both Global Voices Online and Global Voices Advocacy. She is also one of the few bloggers in Syria who writes under her real name, advocating for the rights of bloggers and activists arrested by the Syrian regime, as well as the rights of gays and minorities.
A Free Razan poster put up by supporters as soon as news of her arrest spread

A Free Razan poster put up by supporters as soon as news of her arrest spread

Her last post, on December 1, 2011, celebrates the release of Syrian blogger Hussein Ghrer, who was held by the Syrian authorities for 37 days. She blogs:

    Hussein is going to be home tonight, where he will be holding his wife tight, and never let go of his two precious sons again. It’s all going to be alright, and it will all be over very soon.

The irony is not lost among netizens, who raised the alarm after her arrest on social media platforms.

Syrian Razan Saffour tweets:

    @RazanSpeaks: Razan Ghazzawi used to raise awareness about detainees, write about them and support them. She has now become one of them. #FreeRazan #Syria

and adds:

    @RazanSpeaks: Thoughts and hearts are with you @RedRazan. One of the bravest people I have come to know on twitter. #FreeRazan #Syria

Fellow Syrian Sasa notes:

    @syrianews: Almost every tweet on my timeline now contains #FreeRazan. You hear us Syrian police? #FREERAZAN

And Global Voices colleague Syrian Anas Qtiesh recalls:

    @anasqtiesh: Razan introduced me to the wonderful @globalvoices team and she's the reason I joined as a translator author. #FreeRazan

Syrian Shakeen Al Jabri vents off at the Arab League:

    @LeShaque: Hey Arab League. How's your ill-advised strategy working out? Still believe Bashar will reform? #Syria #FreeRazan

While Chanad Bahraini laments:

    @chanadbh: .@RedRazan, @alaa and @abdulemam were all at the first Arab Bloggers Meeting in Lebanon in 2008. Today they're jail or in hiding #FreeRazan

Veteran Egyptian blogger Alaa Abdel Fattah is being held in Egypt under trumped up charges and Bahraini blogger Ali Abdulemam has been in hiding in Bahrain, where he too faces charges related to his blogging activism. Both are among the pioneering bloggers in their countries.

Meanwhile, trusted friends are managing her Twitter and Gmail accounts as well as her blog. Her Facebook page has also been deactivated by friends.

A recent tweet from her account reads:

    @RedRazan: Razan Is not anymore managing her twitter account, we, her friends and supporters are ! #FreeRazan

For more reactions on Ghazzawi's arrest, please check the hash tag #FreeRazan on Twitter. A Facebook page calling for her release is also up [ar].

Written by Amira Al Hussaini

This post is part of our special coverage Syria Protests 2011.

Blog Razan Ghazzawi: http://razanghazzawi.com/

6 komentarzy:

 1. Skóra cierpnie jak się to czyta! Tyle zła wciąż jest na świecie, tyle nieuczciwości i niegodziwości. Równocześnie budzi się we mnie nadzieja, że takie spontaniczne akcje przyniosą pozytywny skutek.
  Internet jest wielki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. My też mamy taką nadzieje i dlatego publikowaliśmy tego posta :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Co jeszcze można zrobić??????

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie pozostaje czekać i życzyć Razan, by jak najszybciej wróciła do domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ponowne wejście na ten "protest" daje jej coś więcej?
  Nie bardzo rozumiem , jak ta akcja działa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie nie. To co podpisaliśmy to petycja do Ligii Arabskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na problemy w Syrii. Razan to jedna z wielu 'ofiar' dyktatury syryjskiej. W związku z tym, że jest blogerką wiadomość ta obiegła cały świat. Pojawia się tylko pytanie, jak długo będziemy czekać na reakcję w sprawie niesłusznych aresztowań i 'gwałcenia' wszystkich praw człowieka w Syrii. Oby jak najkrócej. Serce mi się krwawi, bo wiele osób, które tutaj poznałam pochodzi z Syrii i tam ma swoje rodziny (sami studiują w Libanie). Ich problemy stają się moimi problemami. Stąd apel do czytelników naszego bloga o reakcję. Być może mało skuteczną, ale jednak reakcję. Co innego możemy zrobić?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...