24.04.2012

Bomba w Tyrze/ Bomb in Tyre: Aktualności/ News

(The Daily Star/Photo by Mohammed Zaatari)


W związku z Waszymi pytaniami i nie pełnymi informacjami w mediach polskich chcieliśmy wyjaśnić kilka spraw.
We got few message from friends and family concerning the bomb in Tyre. Because information in international media are confused we decided to write about it.Owszem w niedziele po północy doszło do wybuchu bomby w windzie restauracji Nocean w Tyrze (na południu Libanu, niedaleko od granicy izraelskiej).  Niestety w wybuchu ucierpiało 7 osób (na szczęście wszystkie przebywają już w szpitalach a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo).

Jak informują władze Libanu wybuch ten nie miał nic wspólnego ze stacjonowaniem tam sił UNIFIL (oczywiście na samym południu Libanu, co jakiś czas dochodzi do incydentów i ataków na konwoje sił pokojowych, ale w tym przypadku jedno z drugim nie ma nic wspólnego). Siły pokojowe, jak przyznają służby bezpieczeństwa Libanu są w tym rejonie niezbędne. Po pierwsze ze względu na znajdujące się w pobliżu obozy Palestyńczyków (o sytuacji Palestyńczyków już wkrótce dowiecie się u nas więcej), jak również w związku z obecnymi problemami w Syrii.

Sprawa eksplodujących bomb w centrum miasta Tyru nurtuje władze libańskie już od kilku miesięcy. W obrębie jednej dzielnicy, jak podaje portal nowlebanon.com, zamieszkałej przed wszystkim przez Szyitów niszczone są restauracje, sklepy, puby sprzedające alkohol. Przez ostatnie 5 miesięcy nie było żadnych wybuchów (ostatni był 28 grudnia 2011). Niedzielny wybuch niestety zaowocował rannymi.

Jak podaje libańska gazeta The Daily Star Tyr cieszy się renomą bardzo „wyluzowanego” miasta, gdzie obok siebie w zgodzie i spokoju żyją Sunnici, Chrześcijanie i Szyici. Gazeta podaje również, że sytuacja ta przypomina wydarzenia z 1990 roku, kiedy to w okolicach Saidy członkowie ugrupowania Osbat al.-Ansar podłożyli bomby w sklepach monopolowych.

Problem polega na tym, że wyznawcy (można uznać fanatycy muzułmańscy) nie akceptują miejsc, gdzie można zakupić alkohol. Jak pewnie wiecie praktykujący Muzułmanie nie spożywają alkoholu. W Libanie dodatkowym problemem jest fakt, że poza nastawieniem na turystykę i tym samym otwieraniem restauracji, pubów itd. również sami Libańczycy bez względu na wyznawaną wiarę od alkoholu nie stronią. Ataki na miejsca publiczne serwujące alkohol mają na celu zniechęcenie właścicieli do prowadzenia tego typu biznesu.

Nie jest to sytuacja inna od tej, jaką mamy w Polsce. Prawdą jest, że o wybuchach bomb nie słyszy się wiele, ale o zdewastowaniu sklepu, pubu, czy innego miejsca, czy nawet zastraszaniu właścicieli już częściej. Jak sami wiecie niekiedy porachunki kończą się pobiciem, czy nawet śmiercią.

Osobiście Tyr bardzo lubię i w moim oczach nie jest to miejsce niebezpieczne. Media, jak to media, jak tylko coś się dzieje nagłaśniają sprawę i często podają wysnute z palca informacje a niekiedy zupełnie błędne.

Trzymamy kciuki za Libańczyków i ich dogadanie się kwestiach alkoholowych na południu Libanu i ładnie prosimy media (kim, czym-kolwiek są) by nie straszyły naszych rodzin.
Unfortunately that’s true. On Sunday, after midnight, seven people were injured when an explosion apparently caused by a bomb shook a restaurant in the South Lebanese coastal town of Tyre (close to Israeli border).

The bomb explosion to strike a restaurant in Tyre appears to be connected to a spate of attacks against outlets selling alcohol rather than another attempt to strike at the United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL).

The bombing of the restaurant appears to be connected to the rash of attacks against shops and restaurants selling alcohol. The last one occurred on Dec. 28. How we read on the Daily Star website: The perpetrators of these alcohol-related bomb attacks remain unknown, although Sunni Islamists have been cited as the chief suspects. The bombings echo a campaign in the late 1990s in the area of Sidon and Iqlim al-Kharroub when members of Osbat al-Ansar, the Salafist jihadist group based in Ain al-Hilweh, bombed several off-licenses.

Tyre has a reputation for a laid-back easy going existence, a reflection of its pluralistic community composed of Shiites, Christians and Sunnis.

I love Tyre and I hope that this confict will finish soon and people from different sects once again will find the solution in this situation.


Pozdrawiam
Best regards

Cat.eInne artykuły w tym temacie:
To read more visit:

(PL)     http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Wybuch-bomby-w-restauracji-w-Libanie-film,wid,14436686,wiadomosc_wideo.html

(PL)      http://wiadomosci.wp.pl/kat,1020223,title,Wybuch-bomby-w-restauracji-w-Libanie-film,wid,14436686,wiadomosc.html

(ENG)   http://www.nowlebanon.com/NewsArticleDetails.aspx?ID=388674

(ENG)   http://www.nowlebanon.com/NewsArticleDetails.aspx?ID=388984

(ENG)   http://www.nowlebanon.com/NewsArticleDetails.aspx?ID=388674

(ENG)   http://www.dailystar.com.lb/News/Local-News/2012/Apr-24/171202-tyre-bombing-connected-to-sale-of-liquor-not-unifil.ashx#ixzz1sypiLMpW

(ENG)   http://www.dailystar.com.lb/News/Local-News/2012/Apr-24/171202-tyre-bombing-connected-to-sale-of-liquor-not-unifil.ashx#ixzz1syprCUgt

(ENG)   http://www.dailystar.com.lb/News/Politics/2012/Apr-23/171077-5-wounded-in-tyre-bomb.ashx#ixzz1syqJzAKT
2 komentarze:

 1. Miłośnicy4/25/2012

  Oj! Powiało grozą!
  Nic nie słyszeliśmy wcześniej!
  Nawiedzonych nie brakuje nigdzie, tylko żeby niewinni ludzie nie musieli przez to cierpieć!!!
  A media - wiadomo - na całym świecie takie same:(
  Tylko kretyńska pogoń za sensacją i tzw. newsem - dla nas obrzydlistwo!
  Trzymamy za Was kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo :) Zabawne jest to, że to pierwsza informacja w Polskich mediach o tego typu zdarzeniu z Libanu (a problem istnieje już kilka miesięcy :)

   Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...