30.06.2012

Byblos: kolejne odkrycie/ Byblos: next discoveries: Podróże małe i duże/ Little Big Journeys
Podczas pobytu rodziców Endru w Libanie byłam z jego mamą w Jbeil. Niestety pogoda popsuła nam plany i nie podziwiałyśmy  Jbeil nocą. Zerwał się bardzo silny wiatr i z przeuroczego miasteczka portowego Jbeil zamieniło się w nieco mniej przeurocze miejsce :)
During visit IV me and Endru’s mom were visiting Jbeil. Unfortunately, weather was not so good, so we couldn’t watch beautiful port by night. Wind was strong and started to rain. Jbeil form amazing place became scary and dark city.
W związku z tym, że pogoda nie sprzyjała 'klimatycznym' spacerom po części portowej miasta odwiedziłyśmy miejsce w zaciszu ścian. Muzeum figur woskowych w Jbeil polecam każdemu, kto wybiera się w tamte strony.

Minister Turystki Khatchik Babikian oficjalnie otworzył muzeum 28 sipernia 1970 roku.

Twórcą figur jest Chawki Abi-Hanna, który stworzył je wszystkie własnoręcznie.

W muzeum a raczej w podziemiach budynku przerobionych na jaskinie można odkrywać historie Libanu od czasów fenickich po współczesność.

Podążając  w głąb groty odkrywamy wpływ Fenicjan na sam Liban, jak i świat (podróż od poezji, poprzez wyrób kolorowego szkła, czy specyficznych barwionych na czerwono miazgą z muszel morskich dzbanów po historie pierwszych statków niezbędnych do handlu z innymi krajami)

Dalej odkrywamy historie samego Libanu. Każda ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia i postaci w historii Libanu np. początki chrześcijaństwa w Libanie, wybitni pisarze, politycy, czy postaci związane z religią. Oprócz tego można też zobaczyć życie Libańczyków np. wesele nierozerwalnie połączone z dabke, codzienne życie, czy kawiarnia libańska. Oczywiście to nie wszystko.


Muzeum otwarte jest przez cały tydzień w godzinach od 9 do 19. Cena biletu to 8000 L.L (5,3$). Znajduje się w części portowej Jbeil, blisko cytadeli.

Because of it we decided to see something inside. We went to Wax Museum in Jbeil, which I recommended to everyone who is planning visiting Jbeil.

On 28 of August, 1970 Minister of Tourism Khatchik Babikian officially opened Wax Museum in Jbeil.

All figures are hand-made by Chawki Abi-Hanna.

In the museum or rather in the placement which is rebuild into cave you can discover all history of Lebanon from the Phoenician time to nowadays.

When you pass by this cave you will see Phoenician’s influence on Lebanon as well as all world (journey through poetry, production of color’s glass).

Museum is open all week from 9 am to 8pm. Ticket: 8000 L.L (5,3$). Museum is located in the port part of the Jbeil, close to citadel.
Jbeil - kwiecień 2012 / Jbeil April 2012


Pozdrowienia
Best regards
Cat.e


1 komentarz:

 1. Dziękuję Kasiu za to przypomnienie:)! Miałyśmy spacerować po nabrzeżu, napić się wina w nadmorskiej knajpce i obserwować grę świateł na wodach zatoki, aż tu zerwał się sztormowy wiatr, który giął palmy prawie do ziemi i wyrywał nam aparaty fotograficzne z rąk.
  Postanowiłyśmy dać szansę "Pani Pogodzie" - wszak zmienną jest - więc wstąpiłyśmy do muzeum figur woskowych (opis jak w poście powyżej:))!
  Ekspozycja bogata, ciekawa i bardzo realistyczna
  (na ścianach są zdjęcia osób, których figury można obejrzeć w "scenkach" - spore podobieństwo). Robi wrażenie, głównie przez różnorodność inscenizacji.
  Opuściłyśmy ten ciekawy przybytek kultury pod wrażeniem!! i z nadzieją na zmianę pogody - a tu czekała nas niespodzianka!
  "Aura" wykonała nam numer, bo zmieniła się na...... gorsze!
  Więc, biegiem do auteczka, byle do Bejrutu pod suchy dach.
  Lało tak, jak potrafi tylko w sztormowej pogodzie!!! Te dwadzieścia kilka km do Bejrutu były trudną trasą:) Wycieraczki nie dawały rady falom sztormowej ulewy!!!!
  Raptem, na przedmieściach Bejrutu - spokój, sucho i cisza?!!!!Wierzyć się nie chce!!!
  Podobnie zeznawali współmieszkańcy - ledwie kilka kropel deszczu???
  Przeurocze wspomnienia mam w sercu nadal!
  Dziękuję za fantastycznie spędzony czas, szczególnie Tobie Kasiu:)
  Nie tracę nadziei na JESZCZE!!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...