18.07.2013

Podróż, wiza etc./ Travel, visa etc.: Porady/ Travel Tips
1. WIZA

Jak na razie miesięczną (tak naprawdę dwu miesięczną) wizę turystyczną wszyscy Polacy otrzymują na lotnisku w Bejrucie zwykle bez żadnych problemów. Wiza ta jest bezpłatna.

Jedyny warunek to nie posiadania w paszporcie pieczątki z Izraela, która automatycznie blokuje nam wjazd na teren Libanu.


W Libanie, pomimo, że według zamieszczanych informacji o bezproblemowym przedłużaniu wizy do 3 miesięcy niekiedy bywa ciężko to zrobić (wymagane są czasami dokumenty, których zwykle nikt nie ma przy sobie np. w wersji angielskiej potwierdzenie zarobków i zatrudnienia w Polsce). Dlatego dla tych, którzy planują dłuższy pobyt w Libanie (edukacyjny, czy zarobkowy) polecam wykup wizy na dłuższy okres czasu bezpośrednio w Ambasadzie Libańskiej w Warszawie.

Ambasada Libańska w Warszawie (Warszawa, ul Starościńska 2B m.10;  tel. 22-844-50-65)

---------------------------------------------------------------------------------


2. SZCZEPIENIA

Według uznania, jak zawsze są zalecane, ale niekonieczne.

---------------------------------------------------------------------------------

3. PODRÓŻ DO LIBANU

a/ Samolotem – najtańsza forma i zdecydowanie zajmująca najmniej czasu.

W sezonie letnim:

- bezpośrednim lotem z Warszawy z PLL LOT.


W innych okresach niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski, można skorzystać z lotów łączonych:

Tureckimi Turkish Airlines (z przesiadką w Istabule)
Rosyjskim Aerofłotem (z przesiadką w Moskwie)
Włoską AlItalią (z przesiadką w Rzymie)


Bądź pozostałymi (zwykle droższymi)

Niemiecką Lufthansą (z przesiadką w Frankfurcie)
Francuskimi French Airlines (z przesiadką w Paryżu)

Bądź jeszcze innymi lotami łączonymi np. przez Egipt, Grecje, Cypr, czy Hiszpanie.

Ze względu na zmieniającą się sytuację w Libanie kolejne linie rezygnują bądź też dokładają loty do Bejrutu. Zatem informacje te zmieniają się dość szybko.


b/ Autem/rowerem – tylko dla pasjonatów mocnych wrażeń

c/ Statkiem - i tutaj również pojawia się wiele opcji zależności od zasobu naszego portfela. Rejsy łączone można odbyć ze wszystkim miast portowych w Polsce lub np. bezpośredni z Grecji, czy innego państwa znajdującego się w basenie Morza Śródziemnego. Jednakże podróże to są dużo droższe i dłuższe niż podróż samolotem.
---------------------------------------------------------------------------------

4. CZAS

Czas letni ( kwiecień-wrzesień):  GMT+3; czas zimowy (październik-marzec) GMT+2.

Czas zmienia się w te same dni, co w Polsce. Różnica między Polską a Libanem to jedna godzina w przód dodana do czasu libańskiego.


--------------------------------------------------------------------------------- 

5. BANKI

W Libanie można wybierać pieniądze z polskich kont bankowych, jednakże prowizja jest dość duża.

Przywiezioną gotówkę zawsze można zdeponować w hotelu (zwykle za jakąś drobną opłatą). Oczywiście wszystko zależy od długości pobytu i prywatnych preferencji.
---------------------------------------------------------------------------------

6. WALUTA

Walutą jest: Funt libański/ lira libańska (1500 LL równe 1 $).

Należy zaznaczyć, że dolary traktowane są tutaj tak samo jak narodowa waluta. Nie ma problemu z płaceniem w dolarach. Należy jedynie nabyć umiejętność szybko przeliczania walut, bo zwykle wydaje się  

---------------------------------------------------------------------------------

7. TRANSPORT


Na terenie Libanu można znaleźć trzy rodzaje środków komunikacji.

a/ TAXI– ceny raczej wysokie, szczególnie dla turystów. Z lotniska (jak ktoś jest niepoinformowany) można zapłacić nawet do 100$ (150000 L.L). Normalne ceny wahają się pomiędzy 10-20$.  W samym Bejrucie, na niewielkich dystansach (obszar jednej, dwóch dzielnic) można skorzystać z tzw. service, za który płaci się w granicach 2000 lub 4000 L.L. Przejazd na większych odległościach na terenie Bejrutu to koszt maksymalnie do 15000 L.L = 10$.

Rada: Jeśli kierowca taksówki nie chce jechać w ramach servisu, cenę za kurs należy ustalić zanim wsiądziemy do taksówki. Problem znika, dla tych, którzy umieją mówić w języku arabskim (albo w jego libańskim dialekcie) i zawsze mogą wynegocjować inną cenę :D
Taksówki, tak samo jak busy posiadają czerwoną rejestrację i to niekiedy jedyny znak, jaki różni je od pozostałych samochodów.


b/ BUSY – w samym Bejrucie bez problemu można napotkać na busik, nawet z numerkiem. Niestety nie istnieją rozkłady jazdy i dokładne trasy jazdy takiego busa. Wszystko zależy od fantazji kierowcy. Zwykle jednak wystarczy wskazać nazwę miejsca, do którego chcemy się udać i wtedy okazuje się, czy to po drodze, czy nie. Cena wahają się od 1000-5000 L.L. w zależności od dystansu.

c/ BUSY, AUTOBUSY kursujące na trasach poza Bejrut, przede wszystkim do innych miast Libanu, jak również do Syrii. Zasady niemal identyczne, z tą różnicą, że na tego typu busach zwykle jest dokładna informacja dokąd jedzie (problem w tym, że najczęściej informacja jest w języku arabskim). Busy odjeżdżają z kilku miejsc w Bejrucie: Zrujnowany Dworzec Helou (stamtąd odjeżdżają w każdym kierunku), Dora (w kierunku Tripoli), oraz Kola (kierunek Zahlé, Baalbek)

Należy być ostrożnym bez względu na to, jaką formę transportu wybierzemy. Jak na całym świecie w Libanie też nie brakuje oszustów i naciągaczy.

---------------------------------------------------------------------------------

8. ZWIEDZANIE LIBANU

a/ WYNAJĘTY SAMOCHÓD – cena za dzień, należy uważnie czytać warunki umowy z wynajmującym nam samochód. Jeśli nie ma takiej w żadnym nam znanym języku może się zdarzyć, że za hipotetyczny wypadek zapłacimy bardzo dużo lub będziemy zmuszeniu do pokrycia kosztów w całości. Zwykle w Libanie poza językiem arabskim większość pism i umów dostępna jest w języku francuskim lub/i angielskim.  Ceny wahają się od 50$-200$ za dzień (zależy to od typu auta oraz niekiedy warunków ubezpieczenia).

b/ Korzystanie z usług biura turystycznego – niestety ceny do najniższych nie należą, jednakże w cenie jest przewodnik z samego biura + przewodnik w miejscu, które jedziemy odwiedzić, często jest również obiad (nie do przejedzenia) oraz transport z i do hotelu, w którym mieszkamy. Wszystko szczegółowo wypisane na ulotce albo przekazane przez profesjonalnych sprzedawców w samym biurze. Dodatkowo programy wycieczek są bardzo ciekawe.  Hotele w ramach własnych usług niekiedy również oferują wycieczki, bądź polecają sprawdzone biura turystyczne.

c/ Liban stopem, jako opcja już sprawdzona również jest możliwa. Libańczycy są raczej otwarci i pomocni, ale jak już wspomniałam bez względu na formę podróżowania musimy pamiętać o ostrożności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...